6 Ağustos 2011 Cumartesi

Kimse bir Alex Olamadı


Alex'in futbolculuğunu beğenirsiniz yada beğenmezsiniz aynı şekilde yıllarca Türkiyede bulunmasına rağmen tek bir kelime türkçe konuşmamasını garipseyebilirsiniz, kendi takımınızda oynasa ona çok farklı bakabilir hatta belki de Fenerbahceliler'in ona taptığından çok daha fazla tapabilirdiniz.

Ben Alex'i severim, her maç bize gol atsa da biraz empati yapıp, onun bizim için oynadığını düşününce taraftarlarca delice sevileceğini bilirim, formasının renkleri sarı lacvivert değil de sarı kırmızı olsaydı Hagi'nin boşluğu bugünkü kadar hissedilmeyecekti aslan yuvasında .. Etrafına doğru adamları koyduğunuzda avrupada bile durdurulması zor bir adamdır O, bize bunu gösterdi Zico zamanında.. Hoş hala çıksın büyük maçlarda oynasın diyenler var, Efendi! adam her derbi maçına damga vuruyor bize şekeri zehr ediyor, sen ne içiyorsun söyle bize hele..

Bir kaç taban gösterme dışında fazla yanlışını görmedik saha içerisinde, saha dışında zaten entellektüel olan bir kaç futbolcudan.. aklı başında yorum yapabilen, olayların fotoğrafını çekebilen nadir futbol insanlarından, takımdaki arkadaşlarını okumaya yönelten bir kaptan..

Adı şike ile yanyana gelmiş.. çıkmış konuşmuş.. Dolandırmadan, kıvırmadan, net bir şekilde.. Cesurca.. Evet hayır lı sorulara bile uzun uzadıya lafı dilinde geveleyerek konuşanların, sorulan soruyu unutturmaya çalışanların aksine kendisine olan güvenini kelimelere dökmüş: Eğer herhangi bir kişi, bu saha dışı olaylara katıldığıma dair bir virgül bile kanıtlarsa, futboldan bütün kazandıklarımı geri veririm. aynı anda futbolu da bırakırım. Güzel futbolcuları severim, ayakları kadife olanları hani, ama kendine güveni olan insanı çok daha önlere koyarım, bugünden sonra benim için Alex çok ayrı bir boyuttadır, keşke şu futbol çevremiz Alex gibi net olabilse, direk hedefe yönelik konuşabilse, ben bir aydır gelişen olaylardan, konuşulanlardan, izlediklerimden, duyduklarımdan hiç bir şey anlamadım, kim suçlu kim değil fazla bir fikrim yok tahminlerim dışında, ama Alex'in şu söylemlerinden sonra ona adım gibi güveniyorum.. Kendine güvenen bir insan kendisini ancak bu kadar güzel şekilde savunabilir ve karşısındakinin takdirini kazanabilir.. Rıdvan Dilmenin "bir Alex değil" sözünü genelde tebessüm yaratmak için kullandım şimdiye kadar ama bugün şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki tüm şike sorgulaması boyunca kimse bir Alex olamadı bu saatten sonra da olmaz zaten.. Grande jogador de futebol Alex..

1 yorum:

The Eagle Abroad dedi ki...

Oldu olacak yarim kalan heykelini biz dikelim :)) cok uzaklara bakmaya gerek yok, efendi brezilyali ariyorsak sozlesmesi yenilenmeyen Bobo bir Alex kadar degerlidir... Yeterki kiymetini anlayan bir camiada olsun...